Posted: Fri 6th May 2022

Local Elections 2022: Counting gets underway in Flintshire

News and Info from Deeside, Flintshire, North Wales
This article is old - Published: Friday, May 6th, 2022


Campaign Advert

Results so far with just two more wards to declare, Connah’s Quay South and Buckley Bistre West are set to be recounted on Saturday:

Wards Elected candidates Elected party or parties
Argoed and New Brighton / Argoed a New Brighton Mared Eastwood  Welsh Liberal Democrats
Hilary McGuill  Welsh Liberal Democrats
Bagillt / Bagillt Rob Davies  Independent / Annibynnol
Kevin Rush  Welsh Labour / Llafur Cymru
Broughton North East / Gogledd-ddwyrain Brychdyn Billy Mullin  Welsh Labour / Llafur Cymru
Broughton South / De Brchdyn Chrissy Gee  Independent
Ryan James McKeown  Welsh Labour / Llafur Cymru
Brynford and Halkyn / Brynffordd a Helgain Jean Davies  Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Simon Jones  Welsh Labour / Llafur Cymru
Buckley: Bistre East / Bwcle: Dwyrain Bistre Richard Brent Jones  Independent / Annibynnol
Arnold Woolley
Buckley: Mountain / Bwcle: Mynydd Carol Ann Ellis  Independent / Annibynnol
Buckley: Pentrobin / Bwcle: Pentrobin Dennis Hutchinson  Independent / Annibynnol
Mike Peers  Independent
Caergwrle / Caergwrle Dave Healey  Welsh Labour / Llafur Cymru
Caerwys / Caerwys Steve Copple  Independent / Annibynnol
Cilcain / Cilcain Andrew John Parkhurst  Welsh Liberal Democrats – Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Connah’s Quay Central / Canol Cei Connah Bernie Attridge  Independent
Debbie Owen  Independent
Connah’s Quay: Golftyn / Cei Connah: Golftyn Andy Hughes  Independent
Franko Richardson  Independent
Connah’s Quay: Wepre / Cei Connah: Gwepra Roz Mansell  Independent / Annibynnol
Flint: Castle / Y Fflint: Y Castell Ian Roberts  Welsh Labour / Llafur Cymru
Flint: Coleshill and Trelawny / Y Fflint: Cynswllt a Threlawny Paul Cunningham  Welsh Labour / Llafur Cymru
Michelle Perfect  Welsh Labour / Llafur Cymru
Vicky Perfect  Welsh Labour / Llafur Cymru
Flint: Oakenholt / Y Fflint: Oakenholt Mel Buckley  Welsh Labour / Llafur Cymru
Greenfield / Maes Glas Rosetta Dolphin  Independent / Annibynnol
Gwernaffield and Gwernymynydd / Y Waun a Gwernymynydd David Coggins Cogan  Welsh Liberal Democrats – Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Adele Davies-Cooke  Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Hawarden: Aston / Penarlag: Aston Gillian Louise Brockley  Welsh Labour / Llafur Cymru
Helen Brown  Independent / Annibynnol
Hawarden: Ewloe / Penarlag: Ewloe Dave Mackie  Independent
Linda Thomas  Welsh Labour / Llafur Cymru
Hawarden: Mancot / Penarlag: Mancot Sam Swash  Welsh Labour / Llafur Cymru
Ant Turton  Independent / Annibynnol
Higher Kinnerton / Kinnerton Uchaf Mike Allport  Independent
Holywell Central / Canol Treffynnon Ted Palmer  Welsh Labour / Llafur Cymru
Holywell East / Dwyrain Treffynnon Ian Hodge  Independent / Annibynnol
Holywell West / Gorllewin Treffynnon Paul Johnson  Welsh Labour and Co-operative Party / Llafur a’r Blaid Gydweithredol Cymru
Hope / Yr Hob Gladys Healey  Welsh Labour / Llafur Cymru
Leeswood / Coed-llai Ray Hughes  Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanasa and Trelawnyd / Llanasa a Threlawnyd Glyn Banks  Independent / Annibynnol
Gina Maddison  Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanfynydd / Llanfynydd Dave Hughes  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold East / Dwyrain yr Wyddgrug Chris Bithell  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold South / De’r Wyddgrug Geoff Collett  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold West / Gorllewin yr Wyddgrug Tina Susan Claydon  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold: Broncoed / Yr Wyddgrug: Broncoed Teresa Carberry  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mostyn / Mostyn Pam Banks  Independent / Annibynnol
Northop / Llaneurgain Marion Bateman  Independent
Linda Thew  Independent / Annibynnol
Penyffordd / Pen-y-ffordd Alasdair Ibbotson  Welsh Labour / Llafur Cymru
Roy Alan Wakelam  Independent / Annibynnol
Queensferry and Sealand / Queensferry a Sealand Christine Jones  Welsh Labour / Llafur Cymru
Dale Selvester  Independent
Saltney Ferry / Saltney Ferry Richard Lloyd  Welsh Labour / Llafur Cymru
Jason Shallcross  Independent
Shotton East and Shotton Higher / Dwyrain Shotton a Shotton Uchaf Ron Davies  Welsh Labour / Llafur Cymru
David Evans  Welsh Labour / Llafur Cymru
Shotton West / Gorllewin Shotton Sean Bibby  Welsh Labour / Llafur Cymru
Treuddyn / Treuddyn Allan Marshall  Annibynnol / Independent
Whitford / Chwitffordd Chris Dolphin  Independent / Annibynnol



13:00 – Independents take both Connah’s Quay Golftyn seats 

Ward and results so far..

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Bagillt / Bagillt Rob Davies  Independent / Annibynnol
Kevin Rush  Welsh Labour / Llafur Cymru
Broughton North East / Gogledd-ddwyrain Brychdyn Billy Mullin  Welsh Labour / Llafur Cymru
Brynford and Halkyn / Brynffordd a Helgain Jean Davies  Welsh Conservative Party Candidate / Ymgeisydd Plaid Geidwadol Cymru
Simon Jones  Welsh Labour / Llafur Cymru
Buckley: Mountain / Bwcle: Mynydd Carol Ann Ellis  Independent / Annibynnol
Caergwrle / Caergwrle Dave Healey  Welsh Labour / Llafur Cymru
Caerwys / Caerwys Steve Copple  Independent / Annibynnol
Cilcain / Cilcain Andrew John Parkhurst  Welsh Liberal Democrats – Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Connah’s Quay: Golftyn / Cei Connah: Golftyn Andy Hughes  Independent
Franko Richardson  Independent
Connah’s Quay: Wepre / Cei Connah: Gwepra Roz Mansell  Independent / Annibynnol
Flint: Castle / Y Fflint: Y Castell Ian Roberts  Welsh Labour / Llafur Cymru
Flint: Oakenholt / Y Fflint: Oakenholt Mel Buckley  Welsh Labour / Llafur Cymru
Greenfield / Maes Glas Rosetta Dolphin  Independent / Annibynnol
Higher Kinnerton / Kinnerton Uchaf Mike Allport  Independent
Holywell Central / Canol Treffynnon Ted Palmer  Welsh Labour / Llafur Cymru
Holywell East / Dwyrain Treffynnon Ian Hodge  Independent / Annibynnol
Holywell West / Gorllewin Treffynnon Paul Johnson  Welsh Labour and Co-operative Party / Llafur a’r Blaid Gydweithredol Cymru
Hope / Yr Hob Gladys Healey  Welsh Labour / Llafur Cymru
Leeswood / Coed-llai Ray Hughes  Welsh Labour / Llafur Cymru
Llanfynydd / Llanfynydd Dave Hughes  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold East / Dwyrain yr Wyddgrug Chris Bithell  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold South / De’r Wyddgrug Geoff Collett  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold West / Gorllewin yr Wyddgrug Tina Susan Claydon  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mold: Broncoed / Yr Wyddgrug: Broncoed Teresa Carberry  Welsh Labour / Llafur Cymru
Mostyn / Mostyn Pam Banks  Independent / Annibynnol
Shotton West / Gorllewin Shotton Sean Bibby  Welsh Labour / Llafur Cymru
Treuddyn / Treuddyn Allan Marshall  Annibynnol / Independent
Whitford / Chwitffordd Chris Dolphin  Independent / Annibynnol

12:26 – Slight lull in results being declared but this is the state of play so far


11:06 –

Election results for Cilcain – Andrew John ParkhurstWelsh Liberal Democrats – elected

Election results for Buckley: Mountain – Carol Ann Ellis- Independent – elected


10:50 – More results….

Councillor(s) elected for Flint: Oakenholt: Mel Buckley

Councillor(s) elected for Broughton North East: Billy Mullin

Councillor(s) elected for Connah’s Quay: Wepre: Roz Mansell

Councillor(s) elected for Holywell East: Ian Hodge

Councillor(s) elected for Llanfynydd: Dave Hughes

Councillor(s) elected for Mold East: Chris Bithell

Councillor(s) elected for Mold West: Tina Susan Claydon

Councillor(s) elected for Buckley: Mountain: Carol Ann Ellis

Councillor(s) elected for Cilcain: Andrew John Parkhurst


10:29 – A flurry of declarations

Mold: Broncoed: Teresa Carberry Welsh Labour elected

Treuddyn: Allan Marshall Independent elected

Caergwrle: Dave HealeyWelsh Labour elected

Hope: Gladys Healy Welsh Labour elected

The state of play after those declarations.

10:00 – First result declared

9:57 – Two councillors have already been elected as they were the only people to stand in their communities.

Steve Copple (Independent) was the only candidate standing in the Caerwys ward, he has been elected unopposed, the seat was previously held by Tudor Jones (Liberal Democrats).

Mike Allport (Independent) has been re-elected unopposed in Higher Kinnerton.

It means that nearly 6,000 voters in those two wards did not get a say on election day in who represents them in Flintshire County Council.


9:48 – The counting of the ballot papers has begun.

Some familiar faces here at the count, North Wales Police and Crime Commissioner Andy Dunbobbin doing a little shimmy past Delyn MP Rob Roberts.

9am –The verification process has begun here at Coleg Cambrai in Connah’s Quay.

Verification is where the number of papers in boxes are tallied against the number of papers issued at polling stations.

Once the verification process is complete the count will take place for each ward.

Results will be declared for each ward as and when each count is completed.

 

 

 

 

Spotted something? Got a story? Send a Facebook Message | A direct message on Twitter | Email: [email protected]
Latest News

  • Mold KFC revises plan to extend opening hours amid resident concerns
  • Flintshire Youth Service hosting info evening for aspiring assistant youth workers
  • The countdown is on to the first Chester Green Weekend

  • More...

    Mold KFC revises plan to extend opening hours amid resident concerns

    News

    Flintshire Youth Service hosting info evening for aspiring assistant youth workers

    News

    The countdown is on to the first Chester Green Weekend

    News

    Coleg Cambria: Army veteran to leave lecturer role following golden retirement celebration at Buckingham Palace

    News

    Reduced hours at Flintshire Recycling Centres cause long delays

    News

    Hawarden: Rotary Club to host table-top sale to support local charities

    News

    Cheshire: M56 collision – all lanes back open

    News

    Flintshire apprentice achieves slice of victory in first ever Britain’s Best Cake contest

    News

    Liverpool police advise fans ahead of Taylor Swift concerts at Anfield

    News